הגן הפורח כל השנה

תחזוקת גינה באביב: כל מה שרציתם לדעת!

תחזוקת גינה שוטפת חשובה כל השנה, אבל עם סוף החורף, מחכות משימות בוערות כמו ניכוש עשבים, גיזום, דישון, בדיקת מערכת ההשקיה ושתילות חדשות. אז הבאנו לכם את כל המידע הנחוץ, רגע לפני שאתם מפשילים את השרוולים.

קרוב לוודאי שעונת הגשמים שהסתיימה, העניקה לגינה שלכם מראה של ג'ונגל פראי, סבוך בעשביית בר וצמחי תרבות שחרגו לכל עבר. האביב שבפתח, הוא הזמן הנכון לצאת החוצה ולהשיב לה את תפארתה.

שלבי תחזוקת הגינה

1. עישוב
הצעד הראשון והמתבקש כשמדובר על טיפול ותחזוקת גינה לקראת האביב, הוא ניכוש עשבי הבר, ששגשגו בגינה בסיוע הגשמים. מומלץ לסלק את העשבים בתלישה (כדי לא להרעיל את האדמה, מי התהום והאוויר בקוטלי עשבים כימיים) ורצוי, כמובן, עם השורשים.

אפשר להשאיר בגינה, לאורך האביב, אזורים טבעיים, בהם פורחים בעונה זו צמחי בר שחבל להשמיד, כמו כובע הנזיר, תורמוסים או טופח ולעקור את השיירים בתום הפריחה. שיטת התמודדות נוספת עם העשבייה, יכולה להיות כיסוח בחרמש, ליצירת משטח דמוי דשא ירוק, עד שיצהיב בקיץ.

2. גיזום
ריענון גינה כולל גם גיזומים, אם במזמרה, מסור ידני או מכשור חשמלי. חשוב לקצץ ענפי עצים ושיחים שיתייבשו, התארכו מדי או איבדו את העיצוב. צמחים רבים זקוקים לגיזום לצורכי חיזוק.

חשוב לגזום בעונה זו, בין השאר, גם את עצי הפרי הנשירים בחצר, כשהמצב החשוף של הענפים מאפשר גיזום נכון ומבוקר יותר. באביב מומלץ לגזום גם את מיני שיחי הוורדים העומדים בשלכת בעונה זו, להמרצת הצימוח והפריחה.  

3. דישון
אחד הצעדים החשובים בטיפול גינה אביבי ראוי, הוא דישון הצמחים וטיוב הקרקע, כדי לרענן ולשבח את המינרלים הקיימים בה באופן טבעי ומשמשים להזנת הצמחים.
דשנים יכולים להיות אורגניים, כמו הומוס, תוצר עיכול של תולעי אדמה, או קומפוסט, תוצר פירוק של חומרים אורגניים על ידי חיידקים ופטריות. מוצרי דישון אחרים הם כימיים, מורכבים מהמינרלים הדרושים לצמח ומגיעים באבקה, גרגרים או נוזל. יש בהם גם תכשירים בשחרור איטי, המאפשרים זמינות של חומרי הזנה לאורך חצי שנה או שנה. יתרון נוסף שלהם, הוא הקטנת נגר הכימיקלים למי התהום.
ישנם סוגים שונים של מוצרי דישון ותוכלו למצוא כאלה המיועדים לצמחי גינה, לצמחים פורחים, למדשאות ולתבלינים וירקות. 

4. בדיקת מערכת ההשקיה
מערכת השקיה ממוחשבת היא הדרך היעילה, החסכונית והאמינה ביותר להתמודדות עם אספקת המים לגינה בקיץ וזה הזמן לוודא שהיא במצב תקין. לבדוק את הסוללות בבקרי ההשקיה, לוודא שהצנרת אינה סתומה, לכוון את הממטירים ולוודא שיש חפיפה ופיזור מים אחיד. במקביל, כדאי לבדוק את תקינות המכשור המשמש לטיפול גינה.

5. שתילות
תחזוקת גינה אביבית, יכולה לכלול גם שתילת פרחים עונתיים כמו חמניות, פטוניות, ציניות, פורטולקה עונתית ועוד, צמחי פקעת  כמו  טולבגיה, אגפנטוס או  דהליה, צמחי תבלין כמו אורגנו, מרווה, טרגון, בזיליקום וירקות כמו כרוב, קולרבי, חצילים, גזר, מלפפונים ועגבניות.

בהצלחה

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן