הגן הפורח כל השנה

שתילת שיחים בגינה: איך תעשו את זה נכון?

שיחים הם מהאלמנטים המבניים החשובים בגינה ומשמשים לתיחום, לחיפוי או כאלמנט דקורטיבי. למה כדאי לשתול שיחים ואיך בוחרים ביניהם? 

לא תמצאו גינה בלי שיח אחד לפחות. השיחים, מעין עצים ללא גזע מרכזי, שענפיהם מתפצלים סמוך לקרקע, הם תוספת מומלצת לגינה, גם בשל גובהם הצנוע יחסית (עד מטר וחצי), המאפשר לעצב ולשלוט בצמיחה, גם בשל פריחותיהם היפות וגם מכיוון שהם רב עונתיים ולכן חסכוניים בתחזוקת גינה.

איך בוחרים שיחים לגינה?

שיחים רב עונתיים החלו להיות נפוצים בגינות פרטיות וציבוריות במהלך המאה ה-20, לאחר שגננים גילו שהם לא דורשים טיפול רב ושורדים לטווח הארוך.

שיח יכול לשמש כאלמנט עיצובי בודד, להישתל בשורה לתיחום אזורים או החצר כולה, להסתיר אלמנטים כעורים כמו מנועי מזגן ועוד. כשבאים לבצע שתילת שיחים בגינה, יש לבחור אותם בהתאם לשימוש ולמיקום המיועד.

יש לקחת בחשבון כמובן את גודלו הסופי של השיח והאם יזדקק לגיזום רב, האם יהיה בעל נוף מעוגל, זקוף או בכותי והאם יפרח או יגדל פירות קישוטיים, כדי להתאים אותו לעיצוב ולגודל הגינה.

שיחים לגדר חיה

גדר חיה, שיטת תיחום חצרות שקצת נעלמה לטובת חומות אבן, היא דרך לשלב שיחים נוספים בגינה וגם ליהנות מפרטיות. אפשר לבחור בגדר בצבע אחד, או מגוונת, פורחת או ירוקה ולבסס אותה על שיחים ממין אחד או שילוב.

שיח לגדר חיה, צריך להיות ירוק-עד, גבוה מספיק ובעל עלווה צפופה, אך קל לגיזום ולא אגרסיבי (כמו האוג החרוק, למשל, הדורש גיזום תכוף) ולא יוצר מפגעי לכלוך סביבו. בנוסף, רצוי שיהיה עמיד וחסכוני בהשקיה ויתאים לתנאי הקרקע באזור השתילה ולתנאי החשיפה לשמש.

בשל הדומיננטיות של הגדר החיה, חשוב להתאים את השיחים המרכיבים אותה לחצר, מבחינת הממדים והסגנון.

שיחים מטפסים

סוג נוסף של שיחים שיוסיפו רבות ליופי ולאווירה בגינה, הם המטפסים. שער, פרגולה, קירות או גדרות, הם ישמחו לטפס על כל דבר. חשוב לוודא שהמטפס שבחרתם אינו שתלטן מדי (היזהרו מהבוגנוויליה) ועדיף לבחור באלה שלא יהוו מטרד, שאינם קוצניים ואינם זקוקים לגיזום מסיבי.

שיטות הטיפוס של המטפסים שונות, יש שמצמידים כריות הדבקה ויש שמתפתלים סביב עצמים בסמוך להם. לטיפוס על קיר, יתאימו מטפסים בעלי כריות ההדבקה כמו קיסוסים למיניהם, לגדרות רשת ופרגולות יתאימו המטפסים המתפתלים. יתרונם של המטפסים למיניהם הוא שכיוון הצמיחה כלפי מעלה, חוסך בצד של הרוחב.

שתילת שיחים בגינה

כדי שהשיחים ישגשגו, חשוב תחילה לשתול אותם נכון. כשמוציאים את גוש השורשים של שתיל מהעציץ או שקית הפלסטיק מהמשתלה, חשוב לשמור על שלמות הגוש ככל האפשר. כשמדובר בעציץ, הופכים ושולפים את השורשים. שקיות או שק, ניתן לחתוך. בשתילת כמה שיחים בסמוך, יש להקפיד על מרווחי שתילה, שיאפשרו לכל אחד מרווח משלו. בהצלחה.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן