הגן הפורח כל השנה

עיצוב גינות: מה חשוב לדעת לפני שמעצבים גינה?

לא רק את הבית, גם את הגינה שסביבו צריך לעצב, כדי למקסם את תנאי  השטח, להשיג אסתטיקה המשולבת בנוחות ולהפוך את הבית והגינה ליחידה עיצובית אחת.

הגינה היא כבר מזמן לא אותה חלקת אדמה מסביב הבית, בה שותלים מכל הבא ליד ומקווים לטוב. היום ברור, שכדי לקבל גינה שהיא גם יפה ומרשימה וגם מותאמת לצרכים של בני הבית ולאורח חייהם, כדאי לגייס בעל מקצוע מומחה בתחום עיצוב גינות.    

עיצוב מקצועי 
ונכון של הגינה, יבטיח יתרונות רבים. שימוש מושכל בתנאים שמציע השטח, מיסוך של מגרעות בחצר כמו קרבת יתר לשכנים או נוף בעייתי, חיבור סגנוני בין הגינה לבין הבית עצמו ומאפייני הסביבה, שילוב נכון בין הצמחים ובינם לבין אלמנטים אחרים בגינה ועוד.

גינת החלומות

בשטח אדמה בתולי, האפשרויות בעיצוב גינות, אינסופיות. כשמדובר בגינה קיימת שזקוקה לשדרוג, יש מגבלות, מאחר שצריך להתחשב בתשתיות קיימות, בעצים ותיקים וכדומה, אבל עדיין אפשר לשנות דברים, להחיות פינות מתות ובכלל, לממש חלומות.

בשלב הראשון, עוד לפני שמזמינים מומחה לעיצוב גינות, כדאי לנסח את אותם חלומות שיש לנו לגבי הגינה. הסגנון שאנחנו אוהבים, הצבעים, האווירה, סוג הצמחייה ומהם הצרכים שהיא אמורה לספק. במקביל צריך לחשוב מה יהיו שימושי הגינה בתחום תרבות הפנאי, אם לאירוח, הפעלות לילדים, פעילות ספורטיבית, מקום להתבודדות או כולם ביחד.

בחירת הצמחייה

התהליך של עיצוב גינות מתחיל בתוכנית אדריכלית המתארת את חלוקת החלל, מיקומם של שבילים, מדשאות, ריצופים, עצים, ערוגות או אלמנטים עיצוביים.

זה הזמן לבחור את הצמחייה שתישתל בגינה, בדגש על שילוב הרמוני בין הצמחים מבחינת צורה וגודל, לצד התחשבות בתנאי האקלים והקרקע באזור, השינויים שמביאים חילופי העונות, צריכת המים של כל צמח, רמת האחזקה הנדרשת לו והשימוש שלו (צל, הסתרה, אסתטיקה, כיסוי וכדומה). 

עיצוב גינות יכול לעסוק גם בשילוב צבעי הצמחים בגינה. אם אלה עלוות העצים והשיחים ואם הפריחות השונות. אפשר ללכת למשל על גינה בצבע אחד, כלומר לבחור רק בצמחים הפורחים בלבן, אדום או סגול. תכנון של הגינה מבחינת צבע, צריך כמובן לקחת בחשבון את שינויי עונות השנה כמו השלכת, הלבלוב, הפריחות והפירות.

אפשר להחליט על מוקדי צבע רבים ושונים דווקא, כדי ליצור אווירה ססגונית בגינה. כדאי לשם כך לשלב פרחים עונתיים עם פרחים רב שנתיים, כדי לשמור על מופע צבעוני לכל אורך השנה. אפשרות נוספת היא גינה ירוקה, המתבססת בעיקר על צמחים בעלי עלווה מרשימה בשלל גוונים של ירוק.  

טרופית או ים תיכונית?

כדי להקל על מלאכת העיצוב, אפשר לבחור בסגנון עיצובי מובחן, שיכתיב את האלמנטים והצמחייה ויצור מראה הרמוני ושלם. גינה טרופית, למשל, שתזרוק אתכם הישר לחופשה הקסומה בסיישל, עם הרבה דקלים ואלמנטים מעץ ובמבוק. אפשר ללכת על גינה יפנית מסוגננת, עם עצי בונסאי מיניאטוריים, חיפויי קרקע מחצץ, גשרונים ובריכות נוי.

האפשרות העיצובית החסכונית ביותר בארצנו, היא הגינה הים תיכונית, על טהרת צמחי ארץ ישראל, המורגלים לאקלים המקומי ולכן חסכוניים במים ובתחזוקה וגם משתלבים היטב במערכת האקולוגית.

גינה לאנשים עסוקים

מחסור בזמן פנוי או באנרגיות לעבודה בגינה, הוא סיבה נוספת לבחור בצמחים עמידים וחסכוניים בהשקיה ותחזוקה, שאינם זקוקים ליותר מדי גיזומים וטיפולים אחרים.

מבחינת העיצוב, כדאי ללכת במקרה כזה על גינה במראה פראי וחופשי יותר, בלי יותר מדי זוויות וקווים ישרים, הזקוקים לגיזום תכוף. אם אתם חייבים מדשאה בגינה, אפשר לחסוך את משימת הכיסוח המייגעת, בבחירת דשא סינתטי.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן