הגן הפורח כל השנה

מערכת השקיה ממוחשבת לגינה: כך תעשו את זה נכון!

באקלים כמו שלנו, חשוב לחסוך במים וזה רלוונטי מאוד כשמדובר על תחזוקת גינה. אחת השיטות היעילות לחיסכון במים בגינה, היא התקנת מערכת השקיה ממוחשבת, שתספק לכל צמח את הדרוש לו בזמן ובכמות הנכונה, בלי בזבוזים מיותרים.   

ימי השקיית הגינה בצינור, הזכורה כמטלה מתישה ומשעממת ואף בזבזנית במים, חלפו  להם. כיום ברור לבעלי גינות,  שהדרך היעילה והחסכונית להבטיח שכל צמחי הגינה יקבלו מים במידה ובעיתוי הנכונים, היא התקנת מערכת השקיה אוטומטית.

מערכת השקיה ממוחשבת, מאפשרת לקצץ במשימות תחזוקת גינה, מכיוון שהיא משמרת את הצמחייה במצבה האופטימלי והבריא ביותר. איך היא עושה את זה? באמצעות חלוקה מדויקת ומבוקרת של מי ההשקיה, על פי צרכי  הצמחייה בכל אזור בגינה, אם זו מדשאה, גינת ירק, ערוגת פרחי עונה או גדר חיה.

בנוסף לסוגי הצמחים, מחשב ההשקיה יכול להתחשב גם בתנאי השטח בכל אזור בגינה ולהתאים את ההשקיה לרמת החשיפה לשמש או לסוג הקרקע. כל זה מאפשר לדייק עוד יותר את הטיפול בצמחים. שוב, תוך חיסכון במים.

מערכת השקיה עם משאבת דישון

מערכת השקיה לגינה מורכבת מראש מרכזי, ממנו יוצאות שלוחות לברזים שונים. היא מופעלת על ידי קוצב מים ממוחשב, הפועל על חשמל או סוללות. כשניגשים לתכנון מערכת השקיה, מומלץ להיעזר בבעל מקצוע מיומן, כדי להתקין את המערכת בצורה הנכונה ולהגיע לחלוקה הנכונה של מי ההשקיה בגינה.

משך התקנת מערכת ההשקיה, תלוי בגודל הגינה ובמורכבות המערכת. כדי לשדרג את המערכת, ניתן להוסיף לה משאבת דישון, שתזין את קווי הטפטפות בדשן נוזלי. מדובר בעלות נוספת של כמה אלפי שקלים, אבל הדישון המבוקר חוסך בעמל והופך את הזנת הצמחים למוקפדת ונכונה יותר והתוצאה היא צמחיה בריאה ומשגשגת.

כאמור, מערכת השקיה חסכונית גם במים וגם בעבודה ובמטלות הגינון והטיפול בצמחייה. מכיוון שהיא מאפשרת לתת מענה מדויק ומתוזמן לצורכי ההשקיה והדישון של צמח, היא מייצרת גינה בריאה ועמידה בפני מחלות, כך שנחסכות הוצאות מיותרות וטרחה על הדברת מזיקים ומחלות צמחים ועל טיפול בצמחייה שלא מתפתחת או קמלה.

מתזים, טפטפות וממטרים למדשאה

בשוק קיים היום מבחר גדול של מערכות השקיה לגינה, עם מתזים, וממטרים למדשאה או טפטפות מסוגים שונים, לצמחים אחרים. השקיה בטפטוף, שיטה שפותחה בישראל, מספקת לצמחים מים בצורה איטית ומאפשרת, מלבד חיסכון במים, גם חלוקה אחידה שלהם לאורך הצינור ומתן כמות מים מדויקת לכל צמח.

אחת משיטות ההשקיה המתקדמות היא טפטוף טמון, שבו צינורות מערכת ההשקיה שקועים בקרקע והמים מגיעים ישירות לשורשי הצמחים, מה שמונע לחלוטין את תופעת הזליגה והאידוי של מי השקיה, הקיימת בשיטות השקיה אחרות. 

כאשר מערכת ההשקיה כבר מותקנת בגינה, יש להמשיך ולוודא שהיא פועלת כהלכה, שכל האביזרים תקינים, שהלחצים נכונים ושאין נזילות לאורך שלוחות המערכת.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן