הגן הפורח כל השנה

מהו הזמן הטוב ביותר לשתול עצים בגינה?

במזג האוויר הנוח יחסית של ישראל, שתילת עץ יכולה להתבצע כמעט כל ימות השנה, אבל העיתוי המוצלח ביותר, הוא תחילת האביב. טו בשבט, כבר אמרנו?

כשהקיץ בפתח, מתעוררות מחשבות על צל ומכיוון שזו גם עונה מתאימה לשתילות, אפשר לשקול  עכשיו תוספת של עצים בגינה. בנוסף לצל והקרירות, עצים פולטים, כידוע, חמצן, עוד לפני שדיברנו על הצד האסתטי.

איך בוחרים עצים לגינה?

מגוון העצים שניתן למצוא כיום במשתלות עצום. הבחירה בעצים לגינה תלויה בטעם, אבל חייבת להתכתב עם סגנון הבית והגינה, גודל החצר, מיקום פינות הישיבה וכיווני השמש.

לשם כך, יש להכיר את תכונותיו של העץ שרוכשים. לצד דרישות ההשקיה, הגידול והגיזום, חשוב לברר כמובן האם הוא נשיר או ירוק עד, לאיזה גובה ונפח יגיע בבגרותו, האם יש לו עלווה, צבעי שלכת או פריחה מרשימים, האם יפיץ ריח, יצור מפגעי לכלוך, ימשוך מעופפים וכדומה.

כדי לגדל עצים בלי "להרים" שטחים מרוצפים, חשוב לדעת לאן עתידים שורשיו של כל עץ להתפשט. שורשים אגרסיביים ומפושטים, עלולים לגרום לנזקים גם לריצוף וגם למערכות הביוב וההשקיה בחצר.

שתילות עצים בחצר קטנה, מחייבות בחירת בעצים קטנים, שלא ישתלטו ויהוו בבגרותם מטרד. עץ קטן אולי לא ייתן צל, אבל ישמש כאלמנט דקורטיבי בגינה.

מעבר לכך, חשוב לוודא שהעץ שבחרתם בריא, נראה רענן ונקי ממזיקים ועדיף לבחור דווקא בעץ צעיר יחסית, לעמידות בתלאות המעבר וההסתגלות.

שתילת עצי פרי

אם אתם טיפוסים מעשיים, עצים בגינה יהיו עבורכם קודם כל עצי פרי, שיבטיחו תוצרת טרייה ואורגנית באספקה ישירה, אבל יש לדעת  שעצי פרי זקוקים לטיפול אינטנסיבי, כולל דישונים תכופים, גיזומים מוקפדים, הדברת טפילים ומזיקים ובהמשך גם איסוף נשורת פירות מרקיבים.

כשבוחרים בשתילת עצי פרי, יש לקחת בחשבון גם שהתנובה תגיע רק בחלוף כמה שנים ושהיא יכולה להתברר כגדולה על צרכי המשפחה והחברים ועל כישוריכם בהכנת ריבות, לפתנים ועוגות פרי.

אופן השתילה והטיפול

שתילת עץ, מחייבת חפירת גומה, שתהיה רחבה פי שתיים מגוש השורשים של השתיל ומעט יותר עמוקה מהם. את גוש השורשים שולפים מתוך העציץ או שקית הפלסטיק בעדינות, כדי לשמור על שלמותו, אך שורשים שהסתבכו מדי, עדיף לגזום.

מוסיפים לגומה קומפוסט ודשן גרגרים בשחרור איטי, מכניסים את גוש השורשים וממלאים במים ואדמה. חשוב למקם את העץ בגובה פני הקרקע.

עכשיו מהדקים בעדינות את האדמה סביב השתיל, חופרים תעלה סביבו וממלאים במים. מיישרים את העץ ובמידת הצורך מציבים לו עמוד תומך לתקופה הראשונה, אך חשוב לקשור בחומר גמיש, שלא יחרוץ  את הגזע בהמשך.

בחודש הראשון יש להשקות את השתיל מדי יום. בהמשך, ניתן לרדת לפעמיים בשבוע. רצוי לכסות את אזור השורשים בחיפוי קרקע, למניעת אידוי מהיר של מי ההשקיה והתייבשות. להתייעצות בנושא תתקשרו 052-8562669, בהצלחה.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן