הגן הפורח כל השנה

כיצד לתחזק את הגינה בשנת שמיטה?

אחת התקופות היותר חשובות ביהדות היא שנת שמיטה אשר מתקיימת כל שבע שנים מתוך אמונה שבשנה השביעית, האדם והאדמה צריכים לנוח ולאגור כוחות לקראת 6 השנים הבאות שבהם מטפחים את האדמה ועובדים בשבילה על מנת להשיג ממנה את המיטב ונהנים מיבולה. בשנת השמיטה אסור לעבוד ולפעול למען האדמה כלומר, בשנה הזו אנו לא מבצעים עבודות שתילה, זריעה או פיתוח של הגינה אלא בשנת שמיטה מבצעים עבודות תחזוקת גינה בלבד אשר נועדו לשמור על הגינה על מנת שתמשיך להתקיים ולהיות חיונית לשנים הבאות.

הכנות לשנת שמיטה

בשנת שמיטה אנו מפסיקים לבצע כל פעולה אשר מטרתה לשפר את איכות הצמחים והגינה אלא פועלים על מנת לבצע עבודות תחזוקה בלבד לצורך המשך קיומה הבסיסי של הגינה. על מנת ששנת השמיטה אינה תפגע באיכות הגינה ובצמחים השונים, עלינו לבצע עבודות הכנה לקראת שנת שמיטה בגינה. עבודות ההכנה יתבצעו בשנה השישית כלומר, שנה אחת לפני שנת השמיטה. בשנה השישית, מתבצעות פעולות מתוגברות בכל הקשור לעבודות גינון ותחזוקה של הגינה ואם הן יתבצעו היטב וברמה גבוהה ונמרצת, כך שנת השמיטה תעבור בצורה חלקה וללא בעיות אקוטיות בגינה אשר יחייבו התערבות מידית מצדכם כך למשל, אם ברצונכם לבצע שתילה, עליכם לעשות בשנה השישית וזאת על מנת לספק להם תקופת הסתגלות שבה הם יקלטו היטב באדמה ויבססו את שורשיהם וכך לא תצטרכו בשנת השמיטה לערוך עבורכם פעולות מיוחדות מלבד השקיה ופעולות בסיסיות שיש בהם צורך קיומי לגינה.

כללי טיפול בגינה בשנת שמיטה

שנת השמיטה היא שנה מאוד מורכבת בחקלאות והיא טומנת בתוכה כללים רבים אשר מתווים עבורנו את הדרך לקיומה של שנת שמיטה בגינה אשר תעבור בצורה חלקה וללא התערבות מצדנו יתר על המידה הבסיסית. ישנם כמה כללים והוראות אשר מאפשרים לנו להבין ולדעת מה מותר לעשות ומה אסור לעשות בשנת השמיטה בכל הנוגע לנושאים שונים והם:

  • א. טיפול בדשא – בשנת שמיטה מותר לטפל בדשא ברמה של גיזום כללי של המדשאות, יישור קנטים, ניקוש עשבים וריסוס הדשא אך אסור לטפח את הדשא, לדלל אותו או למלא שקעים שנוצרו בדשא אלא אם מדובר בפעולה בטיחותית בכדי למנוע נפילה ופציעה של אנשים.
  • ב. טיפול בעצים – בכל הנוגע לטיפול בעצים במהלך שנת שמיטה, מותר לטפל בעצים אם הופיעו שברים בגזעים וכן להדביר כנגד מזיקים אשר עלולים לפגוע בטיב העץ ובעיקר ביבול. בכל הקשור לאיסורים, לא ניתן לגזום את העץ בכדי להאיץ צמיחה מחודשת אלא ניתן לגזום למטרות בטיחותיות ונוי.
  • ג. טיפול בשיחים – לצורך תחזוקת גינה בשנת שמיטה, עלינו להבדיל בין שיחים צעירים לשיחים ותיקים יותר. מותר לעצב שיחים ותיקים אך לגבי שיחים צעירים, לא ניתן לעצב אותם שכן פעולה זו מובילה לכך שצמיחתם מזורזת ואסורה בשנת השמיטה. כל פעולת גיזום שיחים אשר נעשית על מנת להוקיע מתוכם ענפים יבשים או כאלה אשר מונעים מעברים ועלולים לגרום למפגעים מסוימים, ניתן לבצע אותה על פי ההלכה.
  • ד. השקיית גינות – בכל הנוגע להשקיה, כאמור מותר להשקות את הגינות על מנת לאפשר את קיומן ולמנוע הרס וחורבן שלהם, אך מדובר בהשקיה אשר נועדה לתחזוקה בלבד של הגינה ולא כזאת אשר נועדה להוביל לפריחת הגינה וצמיחה איתנה. בשנת שמיטה, יש להפחית לפחות 15 אחוזים בכמות המים במהלך ההשקיה אשר יובילו לכך שהגינה לא תהיה בשיא תפארתה אך לא יפגעו בקיומה וזאת המטרה המרכזית.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן