הגן הפורח כל השנה

טיפול במזיקים בגינה: כך תעשו את זה נכון!

אורגניזמים רבים ושונים חיים בגינה שלנו באופן טבעי. כאשר האיזון ביניהם מופר ומין אחד מתחזק ומתרבה, הוא הופך ל"מזיק". אז איך נלחמים במזיקים בגינה מבלי להרעיל את הסביבה? כל המידע בהמשך, המשיכו לקרוא!

עלים כמושים, מצהיבים, מנוקדים או אכולים? מדובר בעבודה של מזיקי הגינה למיניהם, אורגניזמים שהיו שם כבר קודם אבל התחילו לשגשג יתר על המידה והצמחים החביבים עליהם למאכל, נושאים בתוצאות.

תנאי סביבה לקויים מפרים את האיזון בין יצורי הגינה. קרקע מאוזנת עם הרכב נכון וחשיפה לכמות נכונה של אור וטמפרטורות, תאפשר חיים בדו קיום למגוון רחב של אורגניזמים. כשהתנאים לקויים, האיזון מופר ומופיעות מחלות הצמחים.

לפיכך, טיפול במזיקים בגינה צריך להיות הליך שגרתי של תחזוקת גינה, אבל עדיף למנוע את הופעתם מראש. קודם כל באמצעות שמירה על תנאי מחיה וטיפול המתאימים לכל צמח, כדי להבטיח חוזק ועמידות. בנוסף, חשוב לנקות את כלי העבודה בגינה לאחר השימוש, כדי שלא להעביר מחלות בין צמחים.

מחלחלים למי התהום

כשהמזיקים כבר בגינה, אין אלא להדביר אותם, אך במחשבת תחילה. חשוב לדעת שחומרי ההדברה הכימיים מרובי "תופעות לוואי". הם מתפרקים באיטיות ומרעילים, בנוסף למזיקים, גם אורגניזמים אחרים החיוניים למערכת הביולוגית, בעלי חיים ובני אדם. בנוסף, הם עלולים לחלחל למי התהום ולפגוע במי שתייה ובמקורות מים.

צריך לזכור גם שתכשירי הדברה מפרים כשלעצמם את האיזון בין האורגניזמים בקרקע ולכן יביאו בסופו של דבר לשגשוג חוזר של מזיקים ולהכרח להדביר שוב. 

הדברה אורגנית וביולוגית  

כדי להתחשב בסביבה, ניתן לבחור בתכשירים לטיפול במזיקים בגינה, המבוססים על חומרים ממקור טבעי. עדיין, אלה חומרים רעילים שעלולים לפגוע גם ב"בלתי מעורבים", בהם חרקים טורפים, שבעצמם משמשים כמדבירים ביולוגיים.

במקביל, קיימים תכשירי הדברה ביולוגיים, המבוססים על חיידקים, נגיפים, אצות או פטריות, או על  ביו-כימיקלים הבנויים כמו כימיקלים טבעיים, אך לא מזיקים לסביבה. פרומונים, למשל (מולקולות המיוצרות על ידי אורגניזמים שונים למשיכת בני זוג), משמשים בתכשירים כאלה, כדי להטעות את החרקים.      

פתרון טבעי עוד יותר לטיפול במזיקים בגינה, הם תכשירים על בסיס מיצוי שום, מרחיק חרקים ידוע, או שמן אזדרכת הודית ("שמן נים"). נגד מתקפת זחלים, ניתן להכין בבית תכשיר מכף טבק, המושרית ליממה בליטר מים.

מחלות עצים

תחזוקת גינה כוללת גם מעקב אחר מצב העצים בחצר, שגם הם, כמו שאר הצמחים, עלולים להיפגע מטפילים ומחלות. זבוב הפירות הים תיכוני, אקריות, עש המנהרות, כנימות, קימחון וחילדון, הם רק כמה מהמזיקים.

מחלות עצים יכולות להופיע בעץ צעיר ובוגר. כדי להציל את העץ, חשוב לאבחן את הבעיה מוקדם ככל האפשר. אם נראה שינוי בצבע העלים, הופעת נקודות או חורים, קילופים בגזע או זליגת שרף, יש בעיה וצריך לטפל באופן מידי.     

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן