הגן הפורח כל השנה

הרכבת עצי פרי בגינה: כל מה שרציתם לדעת!

אחד התהליכים היותר מתקדמים ומרגשים בענף החקלאות הוא ללא ספק תהליך הרכבה לעצים. למעשה מדובר בטכניקה עתיקה מאוד, אשר כל מטרתה הוא לנצל עץ פרי מסוים לטובת גידול של פירות נוספים מאותו הזן על גבי אותו העץ, כך למשל ניתן לקחת עץ תפוזים ועליו להרכיב ענפים של עץ קלמנטינות ואם תהליך ההרכבה יצליח, נוכל לקבל על עץ אחד, גם את פירות התפוז וגם את פירות הקלמנטינה. למעשה תהליך הרכבה לעצי פרי, יוצר חיבורים מעניינים של פירות שונים מאותה המשפחה וכולם גדלים ביחד על אותו העץ כך שניתן לומר שנוצר מעין סלט פירות מרענן על עץ אחד מיוחד.

מדוע מבצעים הרכבה לעצים?

תהליך הרכבה אשר מבוצע בעצי פרי, נועד מצד אחד ליצור עץ פרי מגוון אשר מצמיח, בעת ובעונה אחת, מספר פירות שונים אשר גדלים על אותו העץ ומעבר למראה המלבב שזה נותן, יש את עניין הפרקטיות שמתיר את הצורך בפרדס גדול אשר כל עץ נותן פרי ספציפי, במקום זה, ניתן להסתפק בפרדס קטן יותר כך שכל עץ נותן מגוון פירות מסוגים שונים ומגוונים ובעיקר טעימים ובריאים.

מצד שני, תהליך הרכבה לעצים נועד במטרה לטפל בבעיה שעץ פרי אינו נותן פירות טובים או שאינו מניב פירות בכמות מספקת ויש לשדרג אותו ולהעלות אותו רמה על מנת שיספק תפוקה מספקת. תהליך שדרוג העץ הוא חלק אינטגרלי הקשור אל תחזוקת גינה שמטרתו לקחת את הזנים הבכירים ביותר ולהרכיב אותם על עץ פרי אשר הפסיק להניב פירות רבים או שמניב פירות פגומים אשר בלתי ניתנים לאכילה ובכך להפוך את אותו העץ למניב ואיכותי.

תיזמון נכון מוביל להרכבה מוצלחת יותר

אחד הכללים החשובים ביותר על מנת ליצור הרכבה לעצי פרי מוצלחת, אשר תיקלט היטב, הוא התזמון הנכון. ברגע שהרכבה לעצים אינה מבוצעת בזמן הנכון, היא נדונה לכישלון ומהר מאוד הענף החדש שהרכבנו על עץ הפרי הקבוע, ינבול ולא יצליח להיקלט היטב ולהניב פירות בעתיד. לכל משפחה של פירות יש את התקופה המיטבית שלה ליצור הרכבה לעצים. כך למשל אם מדובר בהרכבה לעצים לפירות הדר, התקופה הטובה ביותר להרכבה, היא מתחילת מרץ ועד לסוף חודש אפריל ואם מדובר בפירות אקזוטיים יותר למשל מנגו, התקופה הטובה ביותר להרכבה היא בעונות האביב והסתיו. חשוב מאוד לעבוד בהתאם לכללים ובכך להגדיל את סיכויי ההצלחה להרכבה.

כיצד מבצעים הרכבה לעצים?

כאמור, תהליך ההרכבה נועד על מנת לחבר שני זנים של עצים לעץ אחד, אשר יניב שני סוגים שונים של פירות. בתהליך הרכבה לעצי פרי למעשה, יש את העץ המקורי אשר עליו מבוצע כל תהליך ההרכבה ויש את הענפים של הזן השני שמחברים אותו אל העץ המקורי. מדובר בתהליך שדורש הכנה בסיסית, על מנת שהחיבור יתבצע היטב והענף החדש ייקלט בצורה אופטימלית בבסיס העץ המקורי, כך שכעבור תקופה ניתן יהיה לראות ניצנים של פרי אשר יעידו על הרכבה מוצלחת.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן