הגן הפורח כל השנה

הקמת גינות ביתיות או ציבוריות: כל מה שחשוב לדעת!

הקמת גינות היא עסק שמצריך יד של מקצוען. גם אם חלמתם להפריח את השממה במו ידיכם, עדיף להיעזר במישהו שיודע איך מנצלים את תנאי השטח בצורה המיטבית, מה שותלים איפה ואיך מתאימים את הגינה לבני הבית.    

כל בית, בין אם זה בית דירות או מבנה ציבורי – צריך גינה. הגינה מוסיפה חיים ואסתטיקה למבנה ומשמשת כמקום מפלט, באווירה של טבע, שקט וציוץ ציפורים. הגינה היא המקום להתבודד, או דווקא לבלות עם אנשים, לטפח את הצמחייה או לשעשע את הילדים.

גינה צריכה להיות יפה ופורחת, אבל גם פונקציונלית ונוחה ולהתאים לצרכים שלשמם הוקמה. כדי לקדם את הנושא, כדאי להיעזר במומחה להקמת גינות. הוא יידע לאפיין את תנאי השטח ולהתאים את אופי הגינה לגודל החלקה, לאבחן את סוג הקרקע ולהתאים לה צמחייה, לקחת בחשבון  את כיווני הרוח והשמש ועוד.

אדם בעל ניסיון בהקמת גינות, יוכל להקים את התשתית בצורה שתאפשר לגדל צמחיה בצורה מיטבית, תוך ניקוז מים עודפים למניעת הצפות. לנצל מפלסים והבדלי גובה, למקם נכון את האלמנטים בגינה ולבחור את החומרים הנכונים לריצוף, השבילים, אבזרי הגינה, הרהיטים וכדומה, שיעמדו בפגעי מזג האוויר.

להכשיר את השטח

הקמת גינות היא תהליך מורכב ורב שלבי. הוא מתחיל בניקוי השטח מעשביה, אבנים ופסולת בניין וממשיך ביישור פני הקרקע, תוך יצירת שיפועים מתאימים לניקוז מים.

בשלב הבא, יש לתכנן את חלוקת השטח. להחליט היכן תמוקם פינת הישיבה, איפה יהיה בעתיד שטח מוצל ואיפה יהיה אזור שטוף שמש. יש לקבוע איזה חלקים בגינה יוקדשו לצמחיה ואלו יכוסו במרצפות, דק עץ, חיפויים של טוף, חצץ, או שבבים, איפה, אם בכלל, יהיה דשא (אמיתי או סינתטי), היכן ימוקמו הערוגות ויעברו השבילים.  

צריך להחליט בשלב זה האם ישתלבו בגינה פרגולות, מתקני משחק לילדים, שטחי מנגל ואירוח, שולחן פינג פונג, פינת כדורסל, בריכת דגי נוי או כל מה שעולה על הדעת.

תכנון מוקדם

אחת המשימות החשובות בהקמת גינות, הוא מיקום הצמחייה וזה קריטי בעיקר כשמדובר בעצים גדולים, שענפיהם ושורשיהם עתידים להתפרס לצדדים. כשנוטעים עץ גדול, יש להתחשב בגודל החצר, בקרבה של העץ לחומה, מבנה או משטח מרוצף, שעלול להתרומם בלחץ השורשים ואת קרבתו לצמחים אחרים, שעלולים להינזק. 

בחצר גדולה יש כמובן יותר אפשרויות. כשהחצר קטנה, התכנון צריך להיות קפדני יותר ומומלץ לוותר על עצים גדולים שיסגרו על הבית ולהעדיף שיחים או עצים קטנים.

לאחר יצירת התשתית, סלילת השבילים והמשטחים, הקמת המתקנים ושתילת הצמחייה, הגינה שלכם תעשה את צעדיה הראשונים להפוך לגן העדן הפרטי. 

האזור הצומח

בשטחים המיועדים לשתילה, יש "לטייב" את האדמה, לתחח, להוסיף תערובות שתילה ודשן ולהתקין מערכת השקיה. בשלב זה, צריך לבחור מה שותלים. האם ללכת על פרחים, חד או רב שנתיים,  האם לנטוע עצים ושיחים,  ירוקי עד או נשירים, עצי נוי או פרי.

כדי לבחור מתוך היצע הצמחים הענק, כדאי להחליט על האופי והסגנון שרוצים להשיג בגינה. לקבוע את שימושי הצמחייה, אם לצל, להסתרה, לפירות, פריחות צבעוניות או ניחוחות, כיסוי של קירות, גדרות או משטחי קרקע ואפילו כספקי צוף לפרפרים, ציפורים  או דבורים.

אפשר לבחור בסוג צמחיה מסוים, ארץ ישראלי למשל, ולהקים גינה ים תיכונית, שהיא חסכונית במים, משתלבת בסביבה ותורמת למערכת האקולוגית. אפשר לשחק עם צבעי הפריחות של הצמחים בגינה ועם תזמון פריחתם, עם צורות וצבעי העלווה, לשלב עצים נשירים עם ירוקי עד והאפשרויות לא מעטות.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן