הגן הפורח כל השנה

המדריך המלא לתכנון גינות גג או מרפסת

חיים בבית דירות? עדיין מגיע לכם ירוק בעיניים. גם מרפסת שטופת שמש תספיק לגינת עציצים, אבל אם יש לכם דירת גג, או שאתם גרים בבניין עם גג שומם, השמיים הם הגבול. איך מקימים גינות גג? כל המידע במאמר הבא!

עיצוב גינה היא לא פריבילגיה של בעלי צמודי קרקע בלבד. גם דיירי בניינים בעיר, יכולים לארגן גינה קטנה, אפילו על אדן החלון או במרפסת, ואם אתם גרים בדירת גג, אין ספק שזכיתם כי מדובר באזור המוצלח ביותר לגינה בעיר.

גגות בתים, שנהנים מאספקת שמש רציפה, שימשו לאורך ההיסטוריה לגידול צמחייה, לנוי ולמאכל. כיום מדובר בטרנד של עירוניים, שחולמים על ערוגות הכפר.

גינת גג, בין אם זו מרפסת של דירת גג או גג של בית משותף, תשדרג את המראה ותתרום לאווירה טבעית ורעננה. הצמחייה תספק גם פרטיות למשתמשי הגג, מתצפיות מבתי השכנים. כשמדובר בתכנון גינות גג בבניין משותף, יש כמובן צורך בהסכמת דיירי הבניין.

לגינת גג בעיר, יש גם ערך אקולוגי. צמחים קולטים פחמן דו חמצני ופולטים חמצן, סופחים מזהמים מהאוויר, מורידים את הטמפרטורות  ואפילו בולמים רעש. בנוסף, מי הגשם שיומטרו על הגג בחורף, יחלחלו לאדמה ולא יזרמו לרחוב במרזבים.  

שיטות לתכנון גינות גג

גינת גג יכולה להיראות כמו גינה לכל דבר. זה כרוך בפריסת כמה שכבות איטום, עליהן מפזרים מצע גידול, לרוב פרלייט שהוא קל ובעל ניצול מים טוב. מדובר בפרויקט מסובך יחסית, שמחייב ייעוץ של מהנדס, לוודא שהגג יכול לשאת את המשקל (יותר מ-150 ק"ג למ"ר).

דרך פשוטה וזולה יותר, היא שתילה בעציצים ומכלי שתילה, מיטות גידול או ערכות הידרופוניות. גם לאלה יש משקל וחשוב למקם אותם נכון כדי להימנע מעומס יתר ובמקרה הצורך, להיוועץ באנשי מקצוע.

השקיה סדירה חשובה במיוחד בגינות גג, כי הצמחים חשופים רוב היום לשמש ולכן מומלץ להתקין מערכת השקיה ממוחשבת. במקביל, חשוב להקפיד על ניקוז טוב. מערכות הידרופוניות עם משאבות, זקוקות גם לנקודת חשמל. כמו כן, כדי למתן את החשיפה לשמש, מומלץ לסדר לצמחיה הצללה חלקית וחשוב לספק לה הגנה גם מרוחות.

מה שותלים על הגג?

לגינת הגג עדיף לבחור בצמחים ששורשיהם לא אגרסיביים. למטרות צל או פרטיות, עדיף להשתמש ברשת עם שיחים מטפסים ופחות בעצים. אם בחרתם בעצים, אז מומלץ עצים ננסיים, לנוי או להסתרה. כמובן שאפשר לשתול על הגג גם ירקות ולקבל תוצרת אורגנית וטרייה, הישר למטבח.

גינת גג מחירי שוק:כמה זה יעלה לכם?

לפני שניגשים לתכנון גינת גג, יש לחשב עלויות, בעיקר אם מתכננים בניית תשתיות על הגג, תאורה, ריהוט וכדומה. בנוסף לעלות הצמחים, מצעי השתילה, חומרי ההדברה והדישון ומערכת ההשקיה. מחיר של גינות גג בגודל 50 מ"ר, יכול להגיע עם האבזור, לכ-35,000 שקלים ויותר. יש שיגידו שגינה במרומים, בהחלט שווה את ההשקעה.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן