הגן הפורח כל השנה

המדריך המלא לדישון הגינה

האביב הוא בדיוק הזמן לצאת ולברר מה קורה בגינה, שמתעוררת מתרדמת החורף. אחרי שהשקעתם בתכנון ובעיצוב גינה, בבחירת הצמחייה האהובה עליכם ובשתילות, מן הראוי, כמובן, להמשיך ולהקדיש זמן לטיפוח הצמחים, כדי לשמר את יופייה. חלק בלתי נפרד מהטיפוח, הוא הדישון.    

מלבד עבודת הגינה הסיזיפית ביותר, ניכוש עשבייה (בתקווה שאינכם מרססים אותה ברעלים), אחד הצעדים החשובים בתחזוקת גינה עם בוא האביב, הוא זיבול ודישון צמחים, לעידוד הצמיחה ולמניעת מחלות. 

דישון גינה, פירושו העשרה של הצמחים ביסודות כימיים חיוניים, מינרלים שמהווים אבני יסוד לצמח. המינרלים הללו לא תמיד מצויים בקרקע בצורה מספקת, אם מכיוון שנקלטו על ידי צמחים אחרים, התנדפו בחום, נשטפו במי ההשקיה או נקשרו לחלקיקי האדמה בתהליכים כימיים.

היסודות נחוצים לצמח


המינרלים דרושים לצמח לכל שלבי הגידול וההתפתחות. לחלקם, כמו חנקן, זרחן, אשלגן, מגנזיום, סידן וגופרית, הצמח זקוק בכמויות גדולות והם נקראים "יסודות המאקרו".

מינרלים אחרים, הנדרשים לצמח בכמות קטנה יותר (אך חיוניים לא פחות) ונקראים "יסודות מיקרו", הם כלור, ברזל, אבץ, מנגן, נחושת, בורון ומוליבדן. חשוב לדעת שרמת הקליטה של מינרלים באדמה יכולה להשתנות בכפוף לתנאים סביבתיים כמו חומציות, רטיבות, טמפרטורה ועוד.

רוב התכשירים לדישון גינה כוללים תערובת של כמה מינרלים. סימוניהם הכימיים מצוינים על גבי אריזת המוצר, כמו גם היחס ביניהם.

דישון במידה הנכונה

צמח שסובל מחוסרים בחלק או בכל יסודות ההזנה הללו, יגיב בהתאם. ההתפתחות שלו תהיה איטית והוא יסבול מרגישות למחלות ומזיקים, מעיוותים, דהייה, הופעת נקודות חומות, הצהבה או השחמה של שולי העלים.

מאידך, גם עודף מינרלים עלול להזיק. דישון מרוכז מדי ובכמות עודפת, עלול לצרוב את הצמחים ולגרום לעיוותים ולפגיעות אחרות. בנוסף, עודפי הדשן שלא התפרקו, נשטפים וזולגים למי התהום ומהווים מפגע אקולוגי. עדיף, משום כך, לדשן לעתים תכופות יותר ובכמויות קטנות. אם דישנתם  יתר על המידה, ניתן לתקן בהשקיה מסיבית לשטיפת עודף המינרלים.סוגי תכשירים לדישון צמחים

אפשר למצוא היום סוגים שונים של תכשירים לדישון גינה. הם באים בגרגרים שמפזרים ומצניעים בקרקע, באבקה שמוהלים במי ההשקיה, או בנוזל והם נבדלים גם בהרכב ובקצב השחרור לקרקע. ניתן להשתמש באותו סוג של דשן לכל הגינה, אבל משקיענים יכולים להתאים לכל משפחה של צמחים, את הדשן המתאים.

לשמירה על איכות הסביבה, כדאי להעדיף דשן אורגני. הוא מכיל יסודות ממקור טבעי, המתפרקים לחלוטין ואינם זולגים למי התהום. דשן אורגני משתחרר לאט יותר והאפקט שלו אמנם חלש יותר, אבל היתרון הוא צימוח מתון, שלא מחייב גיזומים תכופים.

לגבי מצב הצבירה, ניתן לבחור כאמור בין אבקה הנמהלת במים, דשן בגרגרים שניתן לערבב  מראש במצע השתילה או לפזר על פני השטח ולהטמיע באדמה, או דשן נוזלי, שבא בתמיסה מרוכזת וניתן עם מי ההשקיה. דשנים בשחרור איטי

לעומת הדשנים בשחרור מהיר, שהשפעתם מהירה ולטווח קצר והשימוש בהם דורש מיומנות, דשנים בשחרור איטי הם פשוטים ובטוחים יותר לשימוש. הם מאפשרים ניצול טוב יותר של המינרלים בקרקע ומונעים דליפה של עודפים לתוך מי התהום ולכן גם אקולוגיים יותר.

גם הדשנים בשחרור איטי, נבדלים זה מזה בהרכב המינרלים ובקצב השחרור. הם עשויים גבישים, העטופים בחומר פלסטי חדיר חלקית. המעטפת מאפשרת חדירת מים מבוקרת פנימה להמסת הדשן ואת שחרורו החוצה אל הקרקע. קצב שחרור הדשן, תלוי בגודל הכדוריות, בהרכב המעטפת ובעובי שלה, בטמפרטורת הקרקע (חום מאיץ את השחרור) וגם בתדירות ההשקיה בשטח.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן