הגן הפורח כל השנה

הכנת הגינה לחורף – מה אפשר לעשות?

מדי שנה, כאשר הסתיו מפציע ועימו שינויי מזג האוויר התכופים, עולה אותה שאלה נושנה, כיצד ניתן לשמור על הגינה בעונת החורף בצורה טובה, מבלי להרוס את הצמחים והפרחים היפים בהם השקעתם אנרגיה, כסף וזמן רבים? על מנת לסייע לכם לשמור על הגינה בעונה הגשומה, ריכזנו לפניכם מספר עצות חשובות בכל הנוגע להכנת הגינה לחורף. 

  • · חזקו חפצים וצמחים שעלולים לעוף ברוח

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לעשות לקראת החורף הוא לחזק ולקבע עציצים, אדניות וצמחים שעלולים לעוף ברוחות הסוערות. סערות החורף הישראלי עלולות להעיף ולהפיל את כל מה שאינו מחוזק למקומו, להפוך על פיהם צמחים עדינים ולשבור אדניות וכדים יקרים. מעבר לשמירה על הצמחים האהובים, יש לחזק או לגזום ענפי עצים שעלולים לעוף על שוהי הבית או על עוברים ושבים ברחוב, או ליפול על קווי מתח חשובים ולהוות מפגע בטיחותי.

  • · חפו צמחייה עדינה

מעבר לחיפוי הצמחים העדינים ולגיזום ענפים סוררים במהלך הכנת הגינה לחורף, כדאי לחפות שטחי צמחים עדינים שעלולים להיפגע במהלך הרוחות או להינזק בגלל השקיה בלתי מבוקרת. ניתן לחפות את הצמחייה העדינה באמצעות אריגים ייעודיים לחיפוי צמחים או להעביר את הצמחים לשטחים מקורים בגינה, ולהחזיר אותם למקומם בתחילת האביב.

  • · צרו חורי ניקוז סמויים בשטחי הגינה

בחלק מהמקרים, משקעי החורף יורדים באופן כל כך אינטנסיבי עד אשר הם מציפים את הגינה ויוצרים שלוליות עמוקות, שלוקח להן זמן רב לחלחל מטה. מאחר שמים מרובים עלולים להטביע  ולהרוס את שטחי הצמחים ואת הדשא, או ליצור בוץ שמקשה על העבודה, מומלץ ליצור חורי ניקוז ברחבי הגינה. באמצעות חורים אלו, המים יוכלו לחלחל לתוך האדמה בצורה טובה או להיות מנוקזים לצנרת הגינה, ובכך לא לפגוע בצמחיה. בכדי לעשות זאת באופן אפקטיבי, מומלץ להתייעץ עם גננים או אדריכלי נוף המתמחים בנושא זה.

  • · נצלו את החורף לשתילת צמחי העונה

מעבר לשמירה על תחזוקת גינה בעונה הקרה, כדאי לנצל את ימי החורף גם לשתילה של צמחים, פרחים וירקות שהחורף עושה להם רק טוב. בין אלו, ניתן לשתול פרחי פקעות כגון אירוס, רקפת ונרקיס, עצי פרי כמו שזיף, תפוח ומשמש וירקות כגון תרד, עירית וסלרי. כדאי לא לחכות לדקה התשעים, אלא לקנות את השתילים והזרעים כבר בימי הקיץ, כך שיהיו מוכנים במחסן לתחילת החורף. כך, בנוסף להכנת הגינה לחורף, ביצוע השתילה החורפית תוביל לפרחים וצמחים מלבלבים בימי האביב הנעימים, ותהפוך את הגינה שלכם למרהיבה יותר.

שתפו:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn
דילוג לתוכן